Hiç şüphesiz senin için bitip tükenmeyen bir mükafat vardır. Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin.

el-Kalem Suresi 68/3-4

Kur'an-ı Kerim'den sonra Resulullah'a (a.s.) ait haberlerden daha güzeli yoktur.

el-Kelai (v.634 / 1237)


Bu eserde; siyer ve usulünün temel terimleri, Kur'an-ı Kerim'de Hz. Peygamber'e (a.s.) verilen önem/değer, siyerin kaynakları, meseleleri ve yardımcı ilimleri ele alınmıştır.

Bu kitap, İslam ilim mirasında dağınık halde bulunan ve siyer usulünü ilim kılan unsurları kapsamlı, yoğun ve büyük bir ustalıkla ilk defa bir araya getirmiş; İslami ilimlere ait birçok değerli bilgiyi siyer usulü potasında sistematik olarak mezcetmiştir. Böylece siyer usulü; tarifi, konusu, kaynakları, yöntemi, gayesi, sınırları ve diğer ilimlerle ilişkisi gibi meselelerde teorik ve pratik anlamda bir sisteme ve özgün bir yapıya kavuşmuştur. Siyer ilmine mütevazı bir katkı sunan bu kitap; değerinden hiçbir şey kaybetmeyen birçok eseri miras bırakan İslam ilim geleneğini izlemektedir.

Siyer usulü; siyerin icmali ve tafsili kaynaklarının, onlardan siyeri tesbit yötenlerini, siyercide bulunması gereken nitelik ve yeterlilikleri icmalen konu edinen bir ilimdir.

Siyer; Hz. Peygamberi'in (a.s.) doğumundan vefatına kadar hayatını ve hey'etini; Kur'an, İslami rivayet ve bakiyyeleri esas alarak tayin ve tevkit bakımından ele alan bir ilimdir.

Kaynaklarının sıhhati, çeşitliliği, çokluğu ve etkisinin yapıcı sürekliliğinden dolayı Asr-ı Saadet; bugüne nisbeten dün gibidir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786052174760
Yayın Tarihi :2019-01-25
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :411
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :160 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : Kasım Şulul
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler