Bu kitapta, İslâm hukukunun kapsamına giren ve İlahiyat Fakültelerimizde genellikle okutulması tercih edilen konulara yer verilmiştir. Bir taraftan kitap hacminin fazlaca kabarık olmamasına dikkat edilirken, diğer taraftan İlahiyat Fakültelerimizdeki İslâm hukuku derslerinde bir dönemde öğrencilerimizi aşırı yormadan okutulabilecek kadar konuya yer verdik. İslâm hukukunun ilgilendiği diğer konuları diğer çalışmalara ya da kaynak eserlere bırakmayı tercih ettik.

Kitabın bütün bölümlerinde imkânlar ölçüsünde, hükümler verilirken müçtehitlerimizce söz konusu hükme dayanak olarak gösterilen ayet ve hadisler metin ve tercüme olarak verilmeye çalışılmış, bu sayede okurlarımızın hukuksal hükümlerin nass dayanaklarını ek bir çalışmaya ihtiyaç duymadan görebilmeleri sağlanmıştır.

Kitabın ekler bölümünde, Hukuk-ı Aile Kararnamesi ile 1340/1924 tarihli Hukuk-ı Aile Kanun Tasarısı isimli kanunlaştırma çalışmaları sadeleştirilmeksizin verilmiştir. Bu ekler sayesinde okurlarımızın 20. Asırda İslâm Aile Hukuku için ortaya konan kanunlaştırma örneğini ve sonrasında hazırlanan kanun tasarısını bir arada görme imkânına kavuşmalarının sağlanması düşünülmüştür.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786055309725
Yayın Tarihi :2022-11-02
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :İslam Hukuku; İslam Hukukuna Giriş / Aile Hukuku / Miras ve Ceza Hukuku
Baskı Sayısı :8.Baskı
Sayfa Sayısı :520
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :160 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : Muhsin Koçak;Nihat Dalgın;Osman Şahin
Hazırlayan   : Hüseyin Kader
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler