Gençlerin yaşadıkları sorunlar yalnızca gelişmiş ülkelere mahsus bir durum olmayıp, çeşitli kültürlerde ve zamanlarda az çok benzerlerine rastlanan, neredeyse evrensel bir olgudur. Bununla birlikte bu sorunların gerek derinliği gerekse yaygınlığı, son yüzyılda çok ileri boyutlara ulaşmış gözükmektedir. İlk olarak Erikson tarafından dile getirildiği şekliyle, günümüz gençleri bir kimlik bocalaması ya da bunalımı sürecini yaşamaktadırlar.

Kendini tanıma ve tanımlama, toplumdaki rolünü ve hayattaki amacını belirleme konusunda gençlerin ciddi sıkıntıları ve arayışları gözlenmektedir. Bu sorunun yaygınlığı konusunda uzmanlar hemen hemen görüş birliği içerisinde olmakla birlikte, sonuçlarının değerlendirilmesinde kötümserlerin yanında iyimserler de bulunmaktadır.

Gençlerin yaşadıkları kimlik bunalımının temelinde, hızla değişen ve gelişen toplum şartları içerisinde birbirine zıt rol beklentileri ve çoklu tercihler karşısında kalmaları ile, sosyal yapıların onlara zorla dayattığı yaptırımların varlığından söz edilmektedir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756324264
Yayın Tarihi :2018-04-02
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Gençlik Din ve Değerler Psikolojisi
Baskı Sayısı :3.Baskı
Sayfa Sayısı :608
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :150 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Hayati Hökelekli
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler